”Jeg blev løsladt fra et fængsel og afsoner nu i et økonomisk fængsel, som jeg aldrig bliver løsladt fra”.
Det var Daniels ord til Karina Lorentzen Dehnhardt, som han sammen med High:five mødte på Christiansborg.
”Jeg trækkes 70 % i skat, så jeg arbejder for det, der svarer til en kontanthjælp”.
Daniel holder fast i jobbet på trods af forholdene. Han vil ikke tilbage til kriminalitet. Men han er fortvivlet over at leve med en ukendt fremtid, manglende stabilitet og følelsen af ikke at være ”helt fri”.
”Det er bedst for mig at arbejde, så min familie kan se, at jeg bidrager. Men privat kan jeg ikke bidrage med noget økonomisk, og jeg føler, at andre ser mig som et andenrangs menneske”.
For Daniel er emnet omkring gæld til sagsomkostninger vigtigere end hans egen historie.
”De fleste dømte drømmer om at 8-16 job, men incitamentet for at arbejde forsvinder med gældsbyrden”, fortalte Daniel.
Karina Lorentzen, forskere og NGO’er har i årevis påpeget udfordringerne omkring dømtes gæld til sagsomkostninger.
Direktøren i High:five, Ole Hessel forsøger at sammenfatte situationen:
”Vi straffer kriminalitet som en konsekvens af en kriminel handling, men også med et mål om, at løsladte lever et lovligt liv efter straffens afsoning. Derfor er det underligt, at vi begrænser incitamentet for at arbejde efter afsoning med nuværende løntilbageholdelse.
High:five har foreslået at man stopper afdrag på gæld og rentetilskrivning, hvis løsladte får et lønnet, skattebetalt arbejde efter afsoning. Hvis personen fastholder et job i 3-5 år, kan man afskrive restgælden, så de også kan leve et økonomisk trygt familieliv.
Det ville motivere flere til at ændre deres liv, få et job og fastholde det, og samfundet får indbetalt skat i stedet for begrænsende afdrag.”
I High:five er vi glade for, at emnet straffesagsomkostninger har fået en plads i regeringsoplægget.
Vi er altid klar til drøftelse af en model, der skaber et godt resultat for hele samfundet.



