Vi hjælper tidligere kriminelle i arbejde. Dem, der har motivationen og vil videre i livet.
Men vores arbejde rummer også meget mere – blandt andet OPS: offentligt-privat samarbejde. I praksis betyder det, at Danske Fængsler, High:five og virksomheder samarbejder om AMU-kurser, så indsatte står stærkere, når de løslades.
I Kragskovhede har vi for nyligt afsluttet et 14-dages OPS asfalt-kursus i samarbejde med NCC Asfalt. Fem deltagere deltog – alle bestod. Med høj motivation, engagement og lyst til at lære.
Undervisningen blev varetaget af NCC’s dygtige fagfolk. Vores rolle – sammen med Danske Fængsler – er at støtte, følge deltagerne tæt og holde fokus på fremtiden og mulighederne efter løsladelse.
I sidste uge tog vi næste skridt, da Githa Christophersen Greve og Tonny Nørlev fra NCC afholdt individuelle samtaler med deltagerne om planer, potentiale og vejen videre – med en åben invitation til NCC efter løsladelse.
Samarbejder som dette viser, hvad der kan lade sig gøre, når erhvervsliv, fængsler og sociale aktører står sammen.
Tak til både Kragskovhede Fængsel og NCC for et sublimt samarbejde!




